Kilka słów o proofingu

Kilka słów o proofingu

Proofing jest to próbny wydruk. Jest to symulacja wydruku projektu na maszynie, jeszcze przed samym drukiem. Ma on na celu sprawdzenie czy kolory użyte w grafice spełniają oczekiwania klienta lub samego grafika. Zapobiegnie to rozczarowaniu i druk kilkuset na przykład ulotek nie pójdzie na marne.

Aby druk próbny został wykonany prawidłowo należy posiadać specjalistyczny sprzęt drukarski, oprogramowanie oraz odpowiedni papier.

  • Sprzęt drukarski– urządzenie musi mieć możliwość wydrukowania każdego koloru dostępnego w technice i powinno charakteryzować się wysoką stabilnością koloru, aby kolejne wydruki były takie same
  • Oprogramowanie– które odpowiednio będzie sterować prooferem, oraz co jest równie ważne, umożliwi jego kalibrację
  • Papier– nie każdy papier nadaje się na proof, odpowiednie z nich mają tylko jedną stronę przeznaczoną do drukowania, a na odwrocie znajdują się delikatnie widoczne oznaczenia informujące o tym, że jest to papier proofingowy

Oba te rodzaje wymagaja nie tylko bardzo dużego doświadczenia grafika, ale również staranności w wykonaniu. Dodatkowo pamiętajmy, że proof musimy wykonać w drukarni, w której będziemy drukować. Próbny wydruk pełnokolorowy powstaje w wyniku nałożenia na siebie czterech odpowiednio rozseparowanych kolorów tzw. CMYK.

Próbę można wykonać w sposób analogowy lub cyfrowy. Próba cyfrowa polega na druku próbnym na dedykowanych urządzeniach cyfrowych kompatybilnych ze specjalistycznym oprogramowaniem. Proofy cyfrowe można podzielić na:

  • Odbitki próbne koncepcyjne– ukazuje rozmieszczenie elementów i barw
  • Odbitki próbne impozycyjne– ocenia rozmieszczenie stron na arkuszu
  • Odbitki próbne kontraktowe– służące jako wzór do zaakceptowania dla klienta.

Jesli chodzi o druk analogowy to polega na wywołaniu zdjęć, które zostały przygotowane dla drukarni pracochłonną metodą. Jest to odbitka wykonana z klisz, a zaletą próby kliszowej jest uzyskanie dokładnie tego samego obrazu, co w druku. Do najważniejszych prób analogowych należą systemy: Cromalin, Matchprint i Ozasol.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni to jest to odpowiedni moment, aby nanieść poprawki. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach za druk próbny trzeba płacić. Jednak tak na prawdę nie są to wysokie koszta w porównaniu z nie udanym drukiem całego nakładu. Proof koloru to pewnego rodzaju gwarancja, że będziemy w 100% zadowoleni z otrzymanego wydruku. Jednak pamiętajmy, że proof jest tylko przybliżeniem efektu końcowego otrzymanego z maszyny drukarskiej, a nie efektem końcowym.

Warto jest więc zdecydować się na tego rodzaju próbę, aby uniknąć strat i dodatkowych kosztów. Proof zapewni nam zadowolenie i wysoką jakość druku, jakiej oczekujemy. Pamiętajmy, że oferuje nam taką możliwość każda profesjonalna drukarnia. Dlatego też powinniśmy wybrać taką, która oferuje nam taką usługę. Wiele drukarni posiada w swojej ofercie proofa bezpłatnie.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W przypadku dodatkowych pytań, jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji.

Opublikowany w blog