Różnorodne podłoża do druku cyfrowego – czy warto szukać?

Różnorodne podłoża do druku cyfrowego – czy warto szukać?

Druk cyfrowy to dowolny format pliku i intensywne kolory. Papier, który wykorzystywany jest podczas druku cyfrowego ma bardzo duże znaczenie. Na rynku mamy ogromny wybór papierów, jednak pamiętajmy, że źle dobrany może zmienić cały nasz projekt.

Ważne jest by pamiętać jaki rodzaj papieru wykorzystywany powinien być do jakiej formy druku. Czyli papiery offsetowe i kredowe nadają się do wydruku większości projektów, papiery fakturowane i metalizowane znajdą swoje zastosowanie tylko wtedy, gdy projekt graficzny będzie go uwzględniał. Dlatego wybór podłoża do druku cyfrowego powinien być dokonany już na etapie projektu graficznego wydruku. Druk cyfrowy pozwala na wykorzystanie różnych podłoży i formatów. Drukujemy na folii, papierze samoprzylepnym, offsetowym, kredowym oraz szerokiej gamie papierów ozdobnych  o gramaturze od 80g/m2 do 450 g/m2.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów podłoży do druku cyfrowego, mogą być to między innymi:

 • papier offsetowy- biały o lekko chropowatej powierzchni, tradycyjnie stosowany do druku papieru firmowego
 • papier satynowany- niepowlekany, matowy, gładki, wysokobielony
 • papier metalizowany- posiadające z jedne strony warstwę metaliczną (srebrną lub złotą), następnie polerowane i powlekane na gorąco
 • papier kredowy- występuje w odmianie matowej i błyszczącej
 • papier samoprzylepny- powlekany, lekko błyszczący lub półbłyszczący
 • papier kredowy błyszczący- powlekany, o bardzo wysokiej jakości
 • folia poliestrowa- matowa, duża wytrzymałość, niepowlekana klejem

W druku cyfrowym mamy bardzo dużą ilość podłoży do wyboru: od klasycznych papierowych o różnej gramaturze, przez podłoża PVC, kończąc na podłożach ozdobnych, dodatkowo mamy szeroką paletę kolorów do wyboru.  Gotowe wydruki mogą też zostać pokryte lakierem UV albo zafoliowane:

 • laminowanie-folią błyszczącą lub matową
 • lakierowanie- całościowo lub wybiórczo

Podłoża drukowe można także podzielić ze względu na:

 1. sztywność- o małej sztywności : papier, folie z tworzyw sztucznych, folie aluminiowe oraz zadrukowywane w postaci arkuszy, są to: tektura, blacha, płyta.
 2. chłonność- chłonne: należy zwracać uwagę na farby, które mają odpowiednią przyczepność do danej gładkiej powierzchni oraz niechłonne: tworzywa sztuczne i folie.

Pamiętajmy, że nawet kiedy zdecydujemy się na rodzaj podłoża przy druku cyfrowym, to nie koniecznie może ona być odpowiedni. Może okazać się, że po wydruku grafika wygląda nie tak jak sobie to wyobrażaliśmy. Wtedy okazuje się, że musimy zdecydować się na zmianę wybranego papieru, tak by wydruk był udany. Konieczne jest  dobranie odpowiedniego podłoża do wydruku, dzięki temu zaoszczędzimy  czas na przygotowanie projektu. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj papieru będzie odpowiedni i nie zmieni naszego pliku lub nie możemy się zdecydować, zapytajmy profesjonalisty. Doświadczony pracownik drukarni na pewno chętnie nam doradzi, w celu prawidłowego wyboru. Druk cyfrowy posiada również takie zalety jak niska cena oraz szybki czas realizacji.

Opublikowany w blog