Rodzaje surowców i formaty papieru

 Rodzaje surowców i formaty papieru

W poligrafii wykorzystywanych jest wiele rodzajów papieru i surowców. Rynek proponuje nam szeroką gamę tych produktów do wyboru, zależnie od oczekiwań na pewno znajdziemy dla siebie odpowiedni materiał. Do produkcji do druku używane są między innymi: włókno lnu, konopi, bawełny oraz drewna iglastego.

Papiery charakteryzują się składem włóknistym, gramaturą, przeznaczeniem, rodzajem powierzchni oraz barw, dzielimy go między innymi na:

  • bezdrzewny- wysokogatunkowy, wytwarzany z masy celulozowej lub długowłóknistej
  • pół drzewny- wytwarzany z masy celulozowej z dodatkiem ścieru lub masy pół chemicznej
  • drzweny- wytwarzany ze ścier i makulatury z dodatkiem mas celulozowych
  • mieszany- wytwarzany z włókien różnych

Mamy do wyboru również jego gramaturę-  jest to oznaczenie gęstości papieru, a przez to również i jego sztywności. Do wyboru mamy: bibułki, karton, papier oraz tektury. Im większa gramatura, tym papier jest cięższy, co przekłada się na jego strukturę lub na jego grubość. W poligrafii stosowane są 3  grupy formatów papieru:

A- są na naszym rynku zdecydowanie najpowszechniejsze. A4 to typowy papier do drukarki, A5 format zeszytu, A6 połowa kartki zeszytu -rozmiar ulotki reklamowej i tak dalej

B- rzadko spotykany jest w sprzedaży detalicznej, natomaist najczęściej spotykany w branży drukarskiej. Arkusz na którym najczęściej drukuje się książki.

C- stosowany jest najczęściej do kopert. Do C5 mieści się kartka A5 lub złożona na pół kartka A4. Pisząc o kopertach, trzeba także wspomnieć o popularnym formacie DL. Koperta DL ma wymiary 11cm x 22cm (110 x 220mm) i może pomieścić druki w formacie DL lub kartkę A4 złożoną na trzy części.

Papier do druku offsetowego

Na rynku mamy możliwość wybrania papieru do druku. W tym przypadku również mamy bardzo szerokie pole do wyboru. W druku offsetowym najczęściej stosowane surowce to:

  1. Papier offsetowy- niepowlekany, szorstki, biały. Tradycyjnie stosowany do druku papieru firmowego. Ma bardzo szerokie zastosowanie, między innymi do druku książek, ulotek czy gazetek.
  2. Papier powlekany- nietłoczony, błyszczący, matowy. Stosowany do wysokiej jakości wyrobów na przykład ulotek, folderów czy katalogów.
  3. Kartony i tektury- do produkcji opakowań, okładek książek i katalogów. W zależności od zastosowania i techniki zadruku należy szukać podłoża o odpowiednim powleczeniu, grubości, sztywności, białości i fakturze. Wyróżnia się: tekturę dwuwarstwową, trzywarstwową i pięciowarstwową. Producenci kartonów wykorzystują dwa podstawowe rodzaje tektury: falistą (najpopularniejsze rodzaje fali: fala B, fala C, fala E – mikrofala) i litą.

Dodatkowo do wyboru mamy także papier samoprzylepny, który składa się z dwóch warstw: podłoża papierowego i warstwy klejowej. Stosowany jest on do etykiet samoporzylepnych. Możemy wybrać również papier i karton ozdobny, białe i barwione. Stosowane do produkcji zaproszeń czy kartek okolicznościowych. W ofercie znajdziemy papier samokopiujący, posiadający warstwy kopiujące.

Opublikowany w blog