Jak przygotować projekt do druku – spady

Jak przygotować projekt do druku – spady

Spad drukarski jest to wąski pasek, który zostaje odcięty w trakcie wykończenia materiałów drukowanych. Przygotowując materiały do drukowania powinniśmy koniecznie pamiętać o ustawieniu spadów i marginesów. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w której przesunięcie linii cięcia będzie skutkowało powstaniem białej krawędzi.

Aby odpowiednio zaplanować plik do druku najlepiej będzie zostawić z każdej strony około 3-4 mm. Wszystkie informacje i zdjęcia, które chcemy zamieścić, powinny znajdować się właśnie wewnątrz tego obszaru. W przeciwnym razie informacje mogą zostać obcięte.

Warto jest ustalić z jakich technologii czy maszyn drukarskich korzysta wybrana przez nas drukarnia. Aby odpowiednio przygotować plik do druku, konieczne jest wybranie odpowiedniego formatu, w którym powinien zostać zapisany nasz plik. Bardzo często zdarza się, że klienci ustawiają zbyt duże nafarbienie projektu, oczywiście skutkuje to pękaniem farby. Najczęściej klienci decydują się na zapis w formacie PDF, jest to zalecany format. Innymi formatami są również formaty JPG i TIFF.

JPG- pozwala na dużą kompresję plików graficznych. Niestety w przypadku zmniejszania się rozmiaru naszego pliku, spada również jakość zapisanej grafiki.

TIFF- jest to grafika rastrowa, w tym przypadku kompresja nie naraża ich na straty jakościowe. Dodatkowo jest on formatem umożliwiającym profesjonalne wykorzystanie plików graficznych.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem są spady i marginesy. Nie powinniśmy oczywiście zapomnieć o ich odpowiednim ustawieniu. Warto pamiętać, że nasze pliki będą nie tylko masowo drukowane, ale również cięte. Pozostawienie niewielkiego zapasu pozwoli uniknąć sytuacji, w której przesunięcie linii cięcia będzie skutkowało powstaniem białej, nieestetycznej krawędzi. Oprócz spadów, istotne jest również zostawienie około 5 mm odstępu między grafikami.

W zależności od technologii wydruku możemy zaprojektować grafikę w przestrzeni CMYK czy RGB. Pierwsza stosowana jest w poligrafii o dużym nakładzie, druga natomiast stosowana jest w druku pigmentowym fotografii. Wybór właściwej przestrzeni barwnej jest ważny ze względu na znaczne różnice kolorystyczne pomiędzy CMYK a RGB.

Bardzo istotne jest także nafarbienie. Pamiętajmy także, że jego wybór uzależniony jest rodzaju papieru. Jeśli nie ustawimy odpowiedniego nafarbienia to farby zleją się po wydrukowanym arkuszu. Aby nasz wydrukowany plik miał odpowiednią ostrość, powinniśmy ustawić jego odpowiednią rozdzielczość, ich właściwa rozdzielczość to 300 ppi. Pole zadruku określa liczbę wydrukowanych arkuszy, na których zmieści się wydruk grafiki, jest więc równie istotne.

Jeśli mamy jakiekolwiek trudności w przygotowaniu pliku do druku, to warto jest skorzystać z profesjonalnych programów. Zdarza się również, że gotowe szablony możemy pobrać ze strony internetowej wybranej przez nas firmy drukarskiej. Pomogą nam one odpowiednio rozłożyć nasz projekt. Dopilnowanie wszystkich tych czynności da nam gwarancję, że nasz projekt po druku będzie satysfakcjonujący.

 

Opublikowany w blog