Obróbka produktów poligraficznych

Obróbka produktów poligraficznych

Potocznie poligrafia jest to drukarstwo. Wyróżnia się dwa rodzaje poligrafii, są to: przygotowanie do druku oraz jego oprawa, tak zwana praca introligatorska. Poligrafia to trzy etapy:

  • przygotowanie- czyli projektowanie, przygotowanie i obróbka obrazu, wykonanie proofu
  • montaż obrazu- impozycja, wykonanie proofu
  • wykonanie formy drukowej

Obróbki produktów poligraficznych są to czynności, które powinniśmy wykonać aby nasz produkt przyjął formę ostateczną. Bardzo często zdarza się, że to właśnie przygotowanie plików jest bardzo czasochłonne i to własnie on musi przejść wiele prac introligatorskich. Istnieje na prawdę wiele czynności obróbki, zaliczamy do nich:

Krojenie– możemy wyróżnić dwa jego rodzaje- dyferencyjne, tak zwane okrawianie, polegające na odkrawaniu pasków brzegowych arkuszy przed drukowaniem lub  obróbką wykończeniową. Drugim rodzajem jest krojenie dzielące, tak zwane przekrawanie- polega ono na krojeniu arkusza na mniejsze użytki, na format przez nas wybrany. Pamiętajmy, że krojenie to nie cięcie, które możemy wykonać za pomocą pił lub frezów.

Bigowanie – to proces polegający na wykonaniu nagniecenia na materiale, które ma ułatwić zginanie w określonym miejscu.

Kaszerowanie – to sposób uszlachetniania wyrobu papierniczego poprzez oklejanie cienkim papierem. Przykładem produktów kaszerowanych są tekturowe książeczki dla dzieci, oklejone opakowania z tektury falistej.

Falcowanie– polega na składaniu arkuszy w wybrany przez nas sposób, możemy wyróżnić kilka metod: jednołamowe – składanie arkusza na pół, prostopadłe – stosowane przy książkach i broszurach, równoległe zwykłe- ulotki i formularze, równoległe obwolutowe- falcowanie  12 – i 24- stronicowych elementów, oraz wile innych.

Lakierowanie– proces, dzięki któremu możemy nadać naszym odbitkom połysk,a zarazem zabezpieczyć ją przed jakimikolwiek uszkodzeniami. W tym celu stosuje się takie lakiery jak: dyspersyjny- szybko schnie, lakier UV- wysoka odporność i połysk, odrazu po nałożeniu twardnieje.

Laminowanie– ma na celu zabezpieczenie druku poprzez pokrycie go na gorąco lub mokro cieniutką warstwą foli. Jest to najczęstsza forma uszlachetniania druku. Dzięki takiej foli nasze druki są odporne na ścieranie, zabrudzenia i wodę. Często stosowana przy produkcji wizytówek.

Tłoczenie– jest to uwypuklenie takich elementów jak na przykład logo, ornament, tekst, znak graficzny czy dowolny kształt. Możemy zdecydować się na następujące techniki tłoczenia: tłoczenie bezbarwne oraz tłoczenie na gorąco- nanoszona jest metaliczna, lub bezbarwna folia  pod wpływem działania nacisku i ciepła.

Sztancowanie– tak zwane wykrawanie, polega na wycinaniu kształtu za pomocą wykrojnika przy użyciu dużej siły docisku. Przy sztancowaniu można zastosować różnego rodzaju noże: do cięcia, bigowania, perforowania.

Oprawa– to jest końcowy etap obróbki, polega na nałożeniu oprawy na gotowy projekt. Do wyboru mamy: oprawy miękkie, czyli szytowe, bezszytowe, zeszytowe czy blokowe. Oraz oprawy półtwarde, twarde i specjalne.

W poligrafii rodzaj uszlachetniania druku polega na przyklejeniu do powierzchni zadrukowanej folii, tkaniny, itp.

Opublikowany w blog