Klejenie bez kleju – folia adhezyjna

Klejenie bez kleju – folia adhezyjna

Folia adhezyjna jest folia, która przylega do gładkiej, błyszczącej i oczyszczonej powierzchni bez zastosowania kleju. Nadają się one do wielokrotnego użytku, a dodatkowo są odporne na promieniowanie UV.

Folia tego rodzaju posiada wiele zalet, między innymi:

  • dzięki temu, że nie posiada kleju, naklejki nie zostawiają na powierzchni śladów po nim
  • usunięcie naklejki jest bardzo łatwe
  • można przyklejać ją i odklejać kilkakrotnie
  • możliwe jest przyklejenie jej wewnątrz i na zewnątrz, ponieważ odporna jest na warunki atmosferyczne
  • jest bardzo łatwa w pielęgnacji, można myć ją wodą

Folia adhezyjna świetnie sprawdzi się na witrynach sklepowych oraz innych dużych powierzchniach. Stosowana jest także do naklejek dekoracyjnych lub instruktażowych, etykiet i ochrony powierzchni narażonych na rysowanie, między innymi telefonów komórkowych.

Nie pozostawiają one śladów na szybach i innych powierzchniach, dzięki czemu nie będziemy mieli utrudnionej pielęgnacji powierzchni, przy konieczności wymiany reklamy. Warto jednak pamiętać, że projekty wyeksponowane na oddziaływanie promieni słonecznych mogą z czasem wyblaknąć. Folię adhezyjną  wycinamy tak jak zwykłą folię samoprzylepną, dzięki czemu możemy uzyskać dowolne kształty gotowych naklejek. W przypadku folii adhezyjnej przeźroczystej, materiał może być przymocowany po obu stronach szyby i oglądany na szybie, lub przez szybę.

Folia działa na zasadzie przyciągania cząsteczek, w których jednocześnie nie są tworzone stałe chemiczne wiązania. Jedynym wymogiem jest powierzchnia do której możemy przymocować folię, powinna być ona gładka, czysta oraz odpowiednio natłuszczona. Jeśli chodzi o odtłuszczenie to możemy wykonać je za pomocą tradycyjnych środków czyszczących. Dostępna jest w wersji białej lub przezroczystej, może być wycinana po obrysie i zalaminowana dla uzyskania wyższej odporności.

Na rynku pojawiły się także naklejki Yupo Tako. Jest to papier syntetyczny, które ma identyczne zastosowanie co folia adhezyjna. Papier ten jest nie tylko wodoodporny, ale również wytrzymały na fizyczne uszkodzenia. Dodatkowo jest łatwy w pielęgnacji, jeśli więc jedna ze stron zostanie zanieczyszczona, możemy przemyć ją czystą wodą, dzięki czemu odzyska on swoje właściwości. Nie zagraża on środowisku, często stosuje się go do znakowania zabawek dziecięcych czy żywności. Poza tym papier ten w 100% podlega recyklingowi.

Możemy zaopatrzyć się także w naklejki elektrostatyczne. Trzymają się one na wszystkich rodzajach powierzchni, szkle, drewnie, metalu, ścianach, płytkach, cegłach, papierach oraz wiele innych. Folie bez kleju przylegają z obu stron, można po nich pisać markerem i nie pozostają śladów. Naklejki te można przesuwać z miejsca na miejsce, ponownie wykorzystać lub usunąć.

Wszystkie te materiały klejące bez kleju są bardzo często stosowane przez firmy. Jest to świetna reklama i praktycznie nie posiada wad. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest pomysłowość twórców. Cena foli adhezyjnej zależna jest od wielkości, rodzaju podłoża, kształtu, ilości kolorów oraz nakładu.

 

 

Opublikowany w blog